Ohita navigaatio

19.10.2018

Turvapaikkana museo -seminaari 26.11. klo 12-16 Valokuvataiteen museossa

Turvapaikkana museo -hankkeeseen osallistuneet museot kertovat kokemuksistaan turvapaikanhakijoiden ja maahanmuuttajien kanssa toimimisesta ja jakavat parhaiksi todetut menetelmät, vaikuttavimmat kohtaamiset ja hetket.

Ohjelma:

11-12
Lounas Kaapelitehtaan Hima&Sali -ravintolassa

12-12.30
Seminaarin avaus, Päivi Salonen (kulttuuriasiainneuvos, OKM). Hankkeen saavutukset ja turvapaikanhakijoiden tilanne, Riika Huitti-Malka (koordinaattori, Helinä Rautavaaran museo)

12.30-13.30
Museoiden terveiset ja parhaat menetelmät

13.30-14
Kulttuuritoimijat ja järjestöt turvapaikanhakijoita aktivoimassa, Katja Rajala (tutkija, Likes)
Keskustelu 15 min.

Tauko

14.30-15
Osallisuus ja feminismi kulttuurityössä, Warda Ahmed (luokanopettaja)
Keskustelu 15 min.

15.15-15.45
Keskustelu ryhmissä
– museot yhteiskunnallisina vaikuttajina
– kulttuurityön ja sosiaalityön rajat
– toiminnan juurruttaminen

15.45-16
Koonti, seminaarin päättäminen

Seminaari on maksuton ja sisältää lounaan. Ilmoittautumiset: riika.huitti-malka@helinamuseo.fi

Helinä Rautavaaran museon koordinoima Turvapaikkana museo -hanke on saanut Opetus- ja kulttuuriministeriön rahoitusta vuosina 2016-2018. Hanke on toteutettu 15 museon yhteistyönä, ja siinä on tuotettu erilaisia näyttelyjä, opastuksia, liikunta- taide- ja kädentaitotyöpajoja, juhlia ja muita tapahtumia eri puolilla Suomea. Hankkeen tavoitteena on ollut kehittää ja juurruttaa museoissa tapahtuvaa turvapaikanhakijoiden ja maahanmuuttajien kotoutumiseen, toimintakyvyn parantamiseen, aktiiviseen kansalaisuuteen tukemiseen ja hyvinvointiin tähtäävää toimintaa. Vuosina 2016-2017 yhteensä lähes 8000 turvapaikanhakijaa ja maahanmuuttajaa osallistui hankkeen toimintoihin.

Lisätietoja Helinä Rautavaaran museon sivuilta.


 
 
Siirry sivun alkuun
  • jaa: Facebook
  • jaa: Twitter
  • jaa: Linkedin