Kulttuurin ja kohtaamisen viikko 25.2.-2.3.2019 Malmitalolla
Piipahda piristämässä arkeasi vaikka taidetyöpajassa ja tai käy tutustumassa Kävelyfudiksen lajiesittelyyn.
Kulttuurin ja kohtaamisen viikon ohjelmiston kasaamiseen ovat olleet osallistumassa paikalliset mielenterveys ja hyvinvointi palvelujen asiantuntijat.
Eheys ry on hyvinvoinnin kurssikeskus Malmilla. Eheydessä on tarjolla kehomielen hyvinvointiin tähtääviä palveluita niin yksilöille kuin ryhmillekin.
Kulttuurin ja kohtaamisen viikolla Eheys Ry tarjoaa lempeää kehonhuoltoa Asahi & rentoutusta maksutta ma,-ti,-ke ja pe aamuisin
Kukunori ry:n Kävelyfutis hanke esittelee lajia Malmitalon tanssisalissa maanantaina
Tapahtuman pääjärjestäjä Taiteen Sulattamo on tuonut Malmitalolle viikoittaiset taidetyöpajat sekä kaksi viime vuonna valmistunutta esittävän taiteen teosta. Kenen ääni kuuluu ääni- ja liiketeos saa nyt lisäesityksiä Malmitalolla. Esityksessä käytettävää materiaalia on kerätty muun muassa Malmin alueen asukkailta. Teoksessa käsitellään päätösvallan tematiikkaa. Kenellä on valta? Miten sitä käytetään? Mistä sinä päätät? Missä on sinun äänesi? Miltä valta näyttää liikekielellä? Teos on artivistinen kannanotto, sillä otetaan kantaa mielenterveyskuntoutujien asemaan yhteiskunnassa liittyen esimerkiksi asumispalveluiden kilpailuttamiseen.
Kenen ääni kuuluu –esitykset Malmitalolla on omistettu tanssija-koreografi Tuula Hyyryläisen (1946–2018) muistolle. Tuula toimi alkuperäisteoksen koreografina. Esitykset pienessä Salissa la 2.3.
Kirsikkana kakun päällä Malmisalin lavalle nousee Riisuttu elämä Suomen ensimmäinen kulttuurikokemusasiantuntija menetelmällä valmistunut näyttämöteos. Riisuttu elämä on tarina selviytymisestä, syrjäytymisestä ja onnen löytymisestä. Se on kuvaus yhteisön, ystävyyden, taiteen ja selviytymisen keinoista, jotka tukevat horjuvaa ihmistä ja johdattavat takaisin elämän syrjään kiinni. Vakavista lähtökohdistaan huolimatta teos on myös tarina toivosta ja siitä, että meillä jokaisella on mahdollisuus nousta selviytyjäksi. Kuka tahansa meistä voi olla se, jonka mieli järkkyy ja se, joka tarvitsee apua selvitäkseen kohti parempaa huomista.
Riisuttu elämä esityksiä on vain kaksi ja ne ovat tämän hetkisten tietojen mukaan viimeiset laatuaan joten ei kannata jäädä empimään. Esitykset keskiviikkona 27.2. ja lauantaina 2.3. Liput vain 6 euroa.
Kaikkiin muihin viikon tapahtumiin vapaa pääsy.
Tarkemmat ohjelmatiedot löydät Taiteen sulattamo -verkkosivuilla.