Ohita navigaatio

11.10.2017

Tulossa: Kettukin verkostoseminaari Hämeenlinnassa 2.11.2017, ilmoittaudu 30.10. mennessä

Kettukin verkostoseminaari Muutoksessa - Aktivismi erityistaidetoiminnassa

Aika: 2.11.2017 klo 9-17
Paikka: Wetterhoff-talo, Palokunnankatu 9 (2. kerros), Hämeenlinna. Tilaan on esteetön pääsy.

Kettukin verkostoseminaarissa pureudutaan aktivismiin erityistaidetoiminnassa. Miten taiteella voi vaikuttaa? Onko kaikki taide vaikuttamista? Mitä on vammaistaide? Miten taiteilijan identiteetti rakentuu? Millaisia taideprojekteja ja -hankkeita Suomessa ja muualla on meneillään? Voiko taiteella saada aikaan muutosta?

Näihin ja muihin kysymyksiin etsitään ja kuullaan vastauksia Kettukin verkostoseminaarissa marraskuun alussa Hämeenlinnassa, kun seminaariin kokoontuu taide-, kulttuuri-, sosiaali- ja terveysalan toimijoita sekä opiskelijoita.

Ohjelmassa:

- Ilmiöitä - teoista sanoihin /  Jaakko Blomberg

- Taideohjauksen monet menetelmät / Gunilla Lagergren

- Vammaistaiteesta craftivismiin -taiteella vaikuttamisen monet muodot / Minna Haveri 

 - ”Me tehtiin Euroopan laajuista vammaispolitiikkaa” / Sami Helle

- Design ja tarinat / Riina Noro

Tarkempi ohjelma täällä.

Ilmoittautumiset viimeistään 30.10 tämän linkin kautta.  

Osallistumismaksu (sisältää ohjelma, seminaarimateriaali, aamupala, lounas ja päiväkahvi):

75 € / 35 € opiskelijat, työttömät ja eläkeläiset / 60 € Kettuki ry:n jäsenet

Lisätiedot: Päivi Lilja p. 0440405107, paivi.lilja (a)kettuki.fi

Kettuki järjestää vuosittain valtakunnallisen verkostoseminaarin, joka on suunnattu taide-, kulttuuri-, sosiaali- ja terveysalan toimijoille sekä opiskelijoille. Verkostoseminaarissa tavataan muita alan toimijoita, kuullaan mielenkiintoisia puheenvuoroja ja pureudutaan ajankohtaisiin aiheisiin. Verkostoseminaariin kutsutaan alan asiantuntijoita Suomen lisäksi ulkomailta ja siellä esitellään alan hyviä käytäntöjä.

 
 
Siirry sivun alkuun
  • jaa: Facebook
  • jaa: Twitter
  • jaa: Linkedin