Ohita navigaatio

13.6.2016

Hae Saaren kartanoon elokuussa

Saaren kartano on Mynämäellä sijaitseva Koneen säätiön ylläpitämä taiteilija- ja tutkijaresidenssi.
Saaren kartanon residenssin hakuaika vuodelle 2017 alkaa 1.8. ja päättyy 31.8. klo 16.00. 

Saaren kartanon on eri alojen taiteilijoiden ja tutkijoiden rauhallinen työskentely-ympäristö ja hedelmällinen kohtauspaikka. Saaren kartano tarjoaa syys–huhtikuussa suomalaisille ja ulkomaisille eri alojen taiteilijoille, kriitikoille ja kääntäjille mahdollisuuden kahden kuukauden mittaiseen intensiiviseen työskentelyjaksoon rauhallisessa maaseutuympäristössä. Myös taiteilijaryhmät voivat hakea tiloja käyttöönsä määräajaksi touko–elokuussa.

Työskentelyjakson apuraha

Kahden kuukauden työskentelyjaksoon sisältyy asunto ja työhuone sekä kuukausiapuraha (2 350 tai 2 700 euroa/kk). Ryhmät voivat hakea työskentelyjaksonsa ajaksi tukea kustannuksiin.

Residenssin saavutettavuus

Saaren kartanon residenssitoiminnassa on pyritty huomioimaan saavutettavuus. Yksi asunnoista on perusremontin yhteydessä muutettu esteettömäksi, ja siinä on keittiö, esteetön WC sekä kolme huonetta. Asunto on ensimmäisessä kerroksessa ja sinne on luiska. Navettarakennuksen työtilat ovat myös esteettömiä (mm. tanssisalissa on luiska ja suihkutilaan ja WC:hen mahtuu pyörätuolin kanssa) ja sinne myös tullaan tekemään lisää parannuksia lähivuosina. Lisätietoja Saaren kartanon saavutettavuudesta Koneen säätiön sivuilla

Tietoa residenssihausta Koneen säätiön sivuilla

Koneen säätiö

Koneen Säätiön tavoitteena on luoda edellytyksiä rohkeille tieteen ja taiteen avauksille. Säätiö on itsenäinen ja riippumaton organisaatio, joka tukee tieteellistä tutkimustyötä, kulttuuria ja taidetta sekä tieteen yleistajuistamista apurahoin, ylläpitää Saaren kartanon taiteilija- ja tutkijaresidenssiä ja järjestää erilaisia tilaisuuksia.

 
Siirry sivun alkuun
  • jaa: Facebook
  • jaa: Twitter
  • jaa: Linkedin