Ohita navigaatio

8.1.2013

Näyttämötaide saavutettavaksi -seminaari 21.1.2013

Kuuloliiton Näyttämötaide saavutettavaksi -yhteistyöhanke (2009-2012) loi mallia teattereille esitysten tekstityksen järjestämiseen ja edisti erityisesti kielensisäistä tekstitystä, josta hyötyvät esimerkiksi kuulovammaiset henkilöt ja kieltä opetteleva yleisö.

Aika: Maanantai 21.1.2013 klo 10.00-16.00

Paikka: Klockriketeatern, Erottajankatu 7 B (sisäpiha), Helsinki


Seminaarissa esitellään hankkeen tuloksia sekä esimerkkejä tekstitysten tuottamisesta Suomessa ja ulkomailla.

Seminaarin pääpuhujaksi saapuu General Manager Lissy Lovett, StageText, joka kertoo teatteritekstitysten toteutuksesta Englannissa. StageTextin perusti kolme kuulovammaista henkilöä vuonna 2000, ja se tuottaa tekstitystä useille teattereille Englannissa. Lovett toimi näyttelijänä 10 vuotta ennen StageTextin palvelukseen siirtymistään.

Seminaariin on vapaa pääsy (lounas omakustanteinen), mutta se edellyttää ennakkoilmoittautumista seuraavan linkin kautta ke 16.1.2013 mennessä: http://www.webropolsurveys.com/S/10EF9C4D6DA3D7E4.par

Seminaarissa on kirjoitustulkkaus suomeksi, paitsi Lissy Lovettin puheenvuoro kirjoitustulkataan englanniksi. Teatterin tiloihin on esteetön pääsy.

Näyttämötaide saavutettavaksi -hankkeessa ovat olleet yhteistyökumppaneina Suomen Teatterit ry, Taideteollinen korkeakoulu, Teatterikorkeakoulu, Tampereen yliopisto ja sen Tutkivan teatterityön keskus, Helsingin yliopisto sekä Valtion taidemuseon Kulttuuria kaikille -palvelu.

Tietoa tilaisuudesta saa mielellään levittää eteenpäin.


Näyttämötaide saavutettavaksi -seminaari 21.1.2013

Ohjelma:

klo 10.00 Seminaarin avaus, Tommi Saarikivi, toimitusjohtaja, Suomen Teatterit ry

klo 10.15 Captioning in London, Lissy Lovett, General Manager, StageText

klo 11.45 Lounas (omakustanteinen)

klo 13.00

Videotyöpaja 2011, Mika Lehtinen, kehitysjohtaja, Tampereen yliopisto

Tekstitys lavastajan näkökulmasta, Laura Gröndahl, tutkimusvastaava, professori, Aalto-yliopisto

klo 14.00 Tekniset ratkaisut tekstitykseen, Kimmo Karjunen, valosuunnittelun lehtori, Teatterikorkeakoulu

klo 14.30 Kahvitauko

klo 15.00 Tervehdys Klockriketeatern

klo 15.15 Kuulovammaisen henkilön toiveet tekstityksestä, Sinikka Pihlamaa, toimittaja, Kuuloliitto ry

klo 15.30 Käsikirjoituksesta teatteritekstitykseksi, Päivi Raino, yliopettaja, Humanistinen ammattikorkeakoulu

klo 16.00 Seminaarin päätös

 
Lisätietoja:
Kuuloliitto ry
Sirpa Laurén
Puh. 0400 016308
sirpa.lauren(a)kuuloliitto.fi

 
Siirry sivun alkuun
  • jaa: Facebook
  • jaa: Twitter
  • jaa: Linkedin