Ohita navigaatio

6.11.2012

Marginaaliklubin juliste

Marginaaliklubi 14.11.

Marraskuun marginaaliklubin aiheena on elokuvat. Klubi järjestetään osana Helsingin lyhytelokuvafestivaalia Dubrovnikissa, Helsingissä keskiviikkona 14.11. klo 19.00.

Illan musiikkitarjonnasta vastaavat Hohto, Marko Haavisto ja DJ Ana. Lisäksi katsomme pitkänlinjan elokuvantekijä Riku Raitalan Kääntymys-elokuvan ja keskustelemme elokuvan tekemisestä.


Marko Haavisto

Omien sanojensa mukaan Haavisto on "paholaisen kanssa diilin tehnyt soittajakulkuri." Haavisto tunnetaan myös Aki Kaurismäen Mies vailla menneisyyttä -elokuvasta. Haaviston ensimmäinen soololevy julkaistaan ensi vuoden alussa.

Hohto

Hohto esittää vanhoja elokuva-aiheisia kappaleita. Yhtyeessä musisoivat Kalle Salonen (hammond-urut), Hannu Pikkarainen (rummut) ja Marika Tulokas (laulu).

Riku Raitalan Kääntymys

Alkuillasta katsomme pitkänlinjan elokuvantekijä Riku Raitalan Kääntymys-elokuvan ja keskustelemme elokuvan tekemisestä.

Klubilla levyjä soittaa DJ Ana.

"Elokuvamaailma on monipuolinen. Musiikki voi olla pelottavaa, jännittävää, lempeää, romanttista, surullista… Kuulijoiden pitää miettiä, mitä ajatuksia näistä kappaleista tulee mieleen," Dimitri Baltzar ja Marko Koivu pohtivat.

Dubrovnik, Eerikinkatu 11, Helsinki
Liput 5 € + narikka
K-18

Lisätietoja:

Kulttuuripaja Valo ja Radio Valo
Markus Vähälä, Teuvo Merkkiniemi, Kalle Pajamaa, Ville Linna ja Onni Pohjanpalo
puh. 050-4136216
www.lyhty.fi
www.radiovalo.fi

Helsingin lyhytelokuvafestivaali 13.-18.11.2012

 
Siirry sivun alkuun
  • jaa: Facebook
  • jaa: Twitter
  • jaa: Linkedin