
Koululaisten Kunnari-lukudiplomi on mahdollista suorittaa Celia-kirjaston kirjoilla
Lukudiplomien tarkoituksena on innostaa ja edistää koululaisten lukuharrastusta. Nyt myös Celia-kirjasto tarjoaa nuorille asiakkailleen mahdollisuuden suorittaa lukudiplomi.
Kunnari on Opetushallituksen Netlibris-hankkeessa kehitetty lukudiplomi, josta Celia-kirjasto on muokannut oman version oppilaille, jotka eivät voi käyttää tavallista kirjaa.
Oppilaat valitsevat julkaistusta kirjavalikoimasta mieleisiään kirjoja, lukevat ne ja tekevät sovitut tehtävät. Valmiista Kunnarista oppilas saa opettajalta kunniakirjan. Kirjatarjontaa on eri-ikäisille oppilaille: 1.-2.-luokkalaisille Tapiiri-niminen osio, 3.-4.-luokkalaisille Kumi-Tarzan, 5.-6.-luokkalaisille Matilda ja yläluokkalaisille Sinuhe.
Kirjavalikoima on hyvä ja eritasoisille lukijoille on valinnanvaraa. Esimerkiksi Kumi-Tarzan-osiossa on noin sata kirjaa, ja sieltä löytyy niin maailmankirjallisuuden klassikoita, huumoria kuin jännäreitäkin. Kirjoja voi lainata ääni-, piste- tai yhdistelmäkirjoina. Suomenkieliset kirjalistat ovat selattavissa Celian kotisivujen Kunnari-osiossa, ja ruotsinkieliset kirjalistat julkaistaan vuodenvaihteessa 2012-2013.
Näkövammaisten Kunnarin suorittajien on mahdollista saada kohokuvadiplomi suoritetusta Kunnarista. Nämä ovat opettajan tilattavissa Celian kotisivuilta.
Lisätietoja:
Lastenkirjastonhoitaja Irmeli Holstein, Celia-kirjasto, puh. (09) 2295 2232, etunimi.sukunimi@celia.fi
Tiedottaja Johanna Kainulainen, Celia-kirjasto, puh. 040 186 9129, etunimi.sukunimi@celia.fi
Mikä Celia?
Celia on valtion erikoiskirjasto, joka tuottaa ja välittää kirjallisuutta saavutettavassa muodossa kaikille niille, jotka eivät sairauden tai vamman vuoksi voi lukea tavallisia painettuja kirjoja - esimerkiksi näkövammaisille, luki- ja oppimisvaikeuksisille, kehitysvammaisille ja lihastautia sairastaville.