
Selkokulttuuri ry perustettu
Selkokulttuuri ry järjestää taide- ja kulttuuritapahtumia selkeällä suomen kielellä.
Selkokulttuuri ry esittäytyy:
Haluamme, että suomea myös vähän osaavat henkilöt voivat tehdä taidetta ja osallistua taide- ja kulttuuritapahtumiin. Kaikki ovat lämpimästi tervetulleita Selkokulttuurin tapahtumiin. Toimintamme edistää osallisuutta, tasa-arvoa ja monimuotoisuutta yhteiskunnassa.
Selkokulttuurin perustajat tutustuivat toisiinsa Sibelius-Akatemiassa. He opiskelivat siellä taidehallintoa. Yhdistyksen puheenjohtajalla Carly Markkasella oli idea. Hän halusi perustaa yhdistyksen, joka tuottaa laadukkaita kulttuuritapahtumia selkeällä suomen kielellä. Carly sai opiskelukaverinsa innostumaan ajatuksesta. Perustimme Selkokulttuuri ry:n elokuussa 2020.
Aloitamme nyt Selkokulttuurin toimintaa. Katsomme uteliaina tulevaisuuteen. Selkokulttuurin jäseniä yhdistävät arvot, joita myös Selkokulttuurin toiminta tukee. Arvot ovat: osallistuminen, tasa-arvo ja rakkaus taiteeseen.