Ohita navigaatio

5.8.2024

Den funkishistoriska månadens webbsidorna har öppnats

Den funkishistoriska månadens logo med tre ord på finska som säger vammaishistoriakuukausi
Den funkishistoriska månadens logo

I Finland firas den första funkishistoriska månaden i september 2024. Evenemangets webbsidorna har nu publicerats.

Syftet med den funkishistoriska månaden är att uppmuntra enskilda personer, samhället och olika organisationer att granska synen på funktionshinder i vår historia. Servicen Kultur för alla är en av krafterna bakom evenemanget.

Vi inbjuder alla – personer med funktionsvariationer, aktivister, lärare, konstnärer, forskare, universitet, konst- och kulturorganisationer, historiska minnesorganisationer samt medborgarorganisationer, privata organisationer och skolor – att lyfta fram och utforska historien kring funktionshinder under den funkishistoriska månaden året runt.

Bekanta dig med webbplatsen! (Vammaishistoria.info)

Evenemangskalender för funkishistoriska månaden

Evenemangskalendern för den funkishistoriska månaden (Vammaishistoria.info) samlar evenemang relaterade till funkishistoria organiserade av individer, samhällen och olika organisationer. Du kan lägga till evenemang som organiserats under den funkishistoriska månaden i evenemangskalendern. Evenemang relaterade till funkishistoria kan läggas till i evenemangskalendern också året runt!

Kom ihåg åven det funkishistoriska seminariet “Historian vallattomat – Näkökulmia vammaishistoriaan” (Historiens bångstyriga – Perspektiv på funkishistoria) på Museet för nutidskonst Kiasma onsdagen den 11 september 2024. Anmälningen öppnas snart.

 
Siirry sivun alkuun
  • jaa: Facebook
  • jaa: Twitter
  • jaa: Linkedin